11. marca 2025 grupa Sabaton ogłosiła, że niecierpliwie wyczekiwany film „The War To End All Wars – The Movie” jest już powszechnie dostępny w serwisach streamingowych – Amazon Prime Video, Apple TV i YouTube Movies. Widzowie na całym świecie mogą oglądać „The War To End All Wars – The Movie” z pozycji wygodnej kanapy. Czy warto obejrzeć nową produkcję Sabaton ??
Film „The War To End All Wars – The Movie” stanowi część znaczącej inicjatywy charytatywnej Sabaton, rozpoczętej w 2023 r. pod tytułem „History Rocks”, która stworzona została, by podkreślić znaczenie najnowszej historii i zachęcić społeczności do wspierania lokalnych muzeów. W ramach tej inicjatywy zespół przekazał film do 140 muzeów w 30 państwach, od małych lokalnych perełek po instytucje o międzynarodowej renomie. Muzea te prezentowały film w swoich siedzibach, a niektóre zorganizowały całe wydarzenia wokół pokazów. Inicjatywa nie tylko zwiększyła ich globalną widoczność, ale także pozwoliła zyskać nową i entuzjastyczną publiczność.
Animowany dokument
Sabaton zdecydował się na niecodzienną formę, mianowicie na film animowany, oparty w 100% na animacji komputerowej. Za stronę wizualną odpowiada studio Yarnhub Animation Studios Inc., uznane studio animacji komputerowej specjalizujące się w wizualizacjach historycznych. Niezależnie od niniejszego filmu, ich dokonania można także śledzić w serwisie YouTube.
Technicznie animacja prezentuje poziom znany z gier komputerowych sprzed ok. 3-4 lat. Słowem, jest nieźle, ale mogłoby być lepiej. Na plus należy odnotować wierne przedstawienie mundurów, broni, maszyn i scenerii pola walki, w tym ostrzału, eksplozji i dymu. Na minus ruchy postaci i zwierząt obecnych w filmie. Są one bardzo uproszczone, przez to dość sztuczne. Widać również kilkakrotne używanie tych samych sekwencji w różnych miejscach filmu.
Wizualnie film jest ciekawy, z bogatą paletą kolorów i wysoką wiernością historyczną produkcji. Ujęcia terenów bitewnych oraz rekonstrukcje historyczne oddają klimat tamtych czasów. Muzyka Sabaton, z jej potężnymi riffami i epickimi melodiami, doskonale wspiera narrację, co czyni film nie tylko dokumentem, ale także dziełem sztuki.

Wielka Wojna
Narracja filmu jest osadzona w kontekście konkretnych bitew i wydarzeń Wielkiej Wojny połączonych w całość ciekawym zabiegiem dramaturgicznym prowadzącym aż do czasów współczesnych. Poznajemy osobiste historie żołnierzy, ich bohaterstwo, hart ducha, odwagę i poświęcenie. Film ułożony jest w miarę chronologicznie. Podróż rozpoczynamy w 1914 roku na terenie Belgii, a następnie przemieszczamy się po całej Europie, śledząc kolejne zmagania, od mało znanych jak walki w Serbii czy na froncie bułgarskim, do szeroko opisywanych, jak bitwa nad Sommą. Każde wydarzenie opatrzone jest komentarzem lektora, który zaznajamia widza z szerszą perspektywą polityczną, prowadzenia wojny, strategii, taktyki czy stosowania nowych rodzajów broni. A pod tym względem I wojna światowa była przełomowa.
Sabaton dobrze wybiera tematy do swoich piosenek. Przez muzykę, która jest znakiem rozpoznawczym zespołu, widzowie doświadczają mocnych emocji, które przeplatają się z obrazami widowiskowych bitew i poruszających momentów. Tutaj diamentem emocjonalnym jest „Christmas Truce”, który można oglądać bez końca. Czasami film popada jednak w autoparodię, co szczególnie widać przy „Unkillable Soldier”, choć może to celowy zabieg.

Ciekawostką jest, że wprawne oko wychwyci nie tylko członków zespołu przewijających się w różnych rolach przez cały film, ale również postaci historyczne, w tym obok generałów i pułkowników, niejakiego szeregowca Adolfa H. Brakuje może trochę „wycieczki” na front wschodni, ale może zobaczymy to w następnym filmie ?
Warto?! Warto !!
„The War to End All Wars” nie tylko edukuje, ale również skłania do myślenia nad okropieństwem i kosztami wojny oraz wartością pokoju. Ten film to mocna, emocjonalna produkcja, która łączy elementy muzyki, historii i osobistych narracji, oferując widzowi głęboki wgląd w tragedię I wojny światowej. To pozycja obowiązkowa dla miłośników muzyki metalowej oraz historii. Sabaton już dawno położył nieocenione zasługi w popularyzacji historii i coraz częściej bywa obecny na lekcjach w szkołach, stanowiąc znakomity dowód na to, że historia nie musi być nudna, i że można ją pokazać w sposób nieszablonowy. I za to im chwała.
Gorzką refleksją pozostaje fakt, że „wojna, która miała zakończyć wszystkie wojny”, tak naprawdę niczego nie zakończyła. Ludzkość kreatywnie rozwinęła środki techniczne i taktykę, by w jeszcze sprawniejszy sposób eliminować się nawzajem. I niech to będzie najważniejsza nauka w tych czasach.