PATRIARKH święci triumfy na OLiS! „Prorok Ilja” na szczycie zestawienia

PATRIARKH, czyli nowe wcielenie zespołu Batushka, podbił Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) w Polsce.

Ich koncept album zatytułowany „PROPHET ILJA / ПРОРОК ИЛИЯ” uplasował się na czołowych miejscach zarówno w sprzedaży płyt CD, winyli, jak i albumów cyfrowych. Premiera płyty miała miejsce 3 stycznia 2025 roku, a już teraz zespół świętuje wielki sukces na rynku muzycznym.

„Prorok Ilja” – epicka opowieść z serca Podlasia

Nowy album PATRIARKH przenosi słuchaczy w świat lat 30. i 40. XX wieku, na tereny malowniczego Podlasia, skąd pochodzi zespół. „Prorok Ilja” to opowieść o Eliaszu Klimowiczu, liderze tzw. Sekty Grzybowskiej, który według wierzeń był prorokiem, zmartwychwstałym Joanem Kronsztadzkim, Chrystusem i najwyższym Bogiem. Historia samozwańczego proroka została przedstawiona w formie muzycznego arcydzieła, które łączy black metal, doom metal, muzykę ludową i elementy sakralnej prawosławnej tradycji.

W warstwie muzycznej album wykorzystuje nie tylko klasyczne instrumentarium metalowe, ale także ludowe, takie jak tagelharpa, mandolina, hurdy gurdy, cymbały strunowe oraz orkiestra symfoniczna i chóry liturgiczne. Wszystko to sprawia, że „Prorok Ilja” jest wielowymiarowym doświadczeniem muzycznym.

Prorok Ilja”, to płyta przepełniona emocjami, sentymentalizmem, ludowością, sielskością, płyta liryczna, epicka, wielowymiarowa i wielobarwna, tak jak wielobarwne jest moje Podlasie, które jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski, łączącym wiele kultur, wiele wyznań i wiele społeczności i to właśnie tego ducha wielokulturowości słychać na tej płycie, to opus magnum naszego sacrum i profanum. Ten pomysł zrodził się u mnie jakieś 7-8 lat temu i ktoś kto śledził nasze poczynania od płyty „Hospodi” poprzez „Raskol” i „Carju Niebiesnyj” z łatwością dostrzeże, fakty, miejsca, teksty, znaki związane z „Prorokiem Ilją” na poprzednich wydawnictwach i zda sobie sprawę, że oto właśnie wszystko zmierzało do tej historii, historii Eliasza Klimowicza, którą tutaj opowiadamy.

– mówi lider zespołu Варфоломей, odpowiedzialny za produkcję i koncept albumu.

Unikalne teksty i języki na albumie „Prorok Ilja”

Warstwa liryczna „Proroka Ilji” to niezwykła mozaika językowa i literacka. Zespół PATRIARKH sięgnął po teksty w językach staro-cerkiewno-słowiańskim, białoruskim, rosyjskim, greckim, rumuńskim, bułgarskim, regionalnym chachłackim, a także – po raz pierwszy – w języku polskim. Taka różnorodność językowa odzwierciedla wielokulturowość Podlasia, skąd pochodzi zespół.

Inspiracją dla tekstów były między innymi sztuka teatralna Tadeusza Słobodzianka „Prorok Ilja” oraz prace Włodzimierza Pawluczuka, który szczegółowo badał działalność Sekty Grzybowskiej. Teksty zostały także wzbogacone fragmentami pieśni liturgicznych, monodii bizantyjskich oraz ludowych melodii, które nadają albumowi autentyczności i głębi.

Kim był Eliasz Klimowicz – tytułowy Prorok Ilja

Eliasz Klimowicz, znany jako Prorok Ilja, był niepiśmiennym chłopem z podlaskiej wsi Grzybowszczyzna. Według wyznawców Sekty Grzybowskiej był prorokiem, zmartwychwstałym Joanem Kronsztadzkim, Chrystusem oraz najwyższym bogiem. Jego działalność religijna i charyzma przyciągnęły rzesze wiernych, którzy kontynuowali kult proroka jeszcze do lat 60. XX wieku.

Historia Eliasza Klimowicza stała się centralnym motywem albumu „Prorok Ilja”, a zespół PATRIARKH wykorzystał jej mistyczny i wielowymiarowy charakter, aby stworzyć niezwykłą muzyczną narrację.

Nagrania i produkcja albumu „Prorok Ilja”

Album został nagrany w kilku renomowanych studiach, takich jak Tall Pine Records, Heinrich House, Wem Studio i studio Radia Białystok. Miksem i masteringiem zajął się Wojciech Wiesławski z Hertz Studio, znany ze współpracy z zespołami takimi jak Vader, Behemoth czy Decapitated.

Produkcją płyty kierował Bartłomiej „Варфоломей” Krysiuk, który jednocześnie pełnił rolę głównego wokalisty. Oprawa graficzna albumu również zasługuje na uwagę – okładkę w postaci obrazu olejnego stworzył podlaski artysta Maciej Szupica, a projekt graficzny przygotował Daniel Rusiłowicz. Klimatyczne zdjęcia dopełniające koncept pochodzą z archiwum nieżyjącego już fotografa Marka Doleckiego.

„Proroka Ilji” – goście

Do udziału w nagraniach „Proroka Ilji” zaproszono wielu znanych artystów. Wśród nich znaleźli się Maciej Maleńczuk, Adam Strug, Marek Papaj, Eliza Sacharczuk oraz tajemnicza Siostra Fiokła, związana z podlaską sceną folkową. Swoje partie nagrali także muzycy Białostockiej Filharmonii i Opery Podlaskiej, co wzbogaciło brzmienie albumu o klasyczne i symfoniczne elementy.

Trasa koncertowa „Nowy Wierszalin 2025”

Po sukcesie koncertu Sinfonia Orthodioxia w Łodzi zespół PATRIARKH rusza w trasę promującą album „Prorok Ilja”. Trasa obejmuje następujące miasta:

  • 22.02.2025 KROSNO Rock Klub Iron
  • 07.03.2025 WROCŁAW Zaklęte Rewiry
  • 08.03.2025 ZABRZE CK Wiatrak
  • 09.03.2025 KRAKÓW HYPE PARK
  • 14.03.2025 LUBLIN Fabryka Kultury Zgrzyt
  • 15.03.2025 OLSZTYN Scena Zgrzyt
  • 16.03.2025 WARSZAWA Klub Proxima
  • 17.03.2025 BIAŁYSTOK Zmiana Klimatu
  • 21.03.2025 GDYNIA Podwórko.art
  • 22.03.2025 SZCZECIN Kosmos
  • 23.03.2025 POZNAŃ 2progi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *