We wrześniu ubiegłego roku legendarna brytyjska grupa rocka progresywnego URIAH HEEP ogłosiła plany wyruszenia w trasę pożegnalną „The Magician’s Farewell” w ramach której wystąpią w Polsce.
„The Magician’s Farewell”, która rozpocznie się od siedmiu koncertów w Wielkiej Brytanii w lutym, po 55 latach zespół zamyka rozdział występowania na długich trasach koncertowych.
„The Magician’s Farewell” to wydarzenie, które zapisze się w historii muzyki, a polscy fani będą mieli niepowtarzalną okazję pożegnać swoich idoli na żywo. Koncert odbędzie się 9 listopada 2025 roku w Hali Orion we Wrocławiu. Gościem specjalnym wieczoru będzie kanadyjska formacja April Wine.
URIAH HEEP zadebiutował w 1970 roku, wydając jeden z kamieni milowych hard rocka, „Very 'Eavy, Very 'Umble”, i od tego czasu sprzedał ponad 40 milionów albumów na całym świecie. Nieustannie koncertują na całym świecie, grając do 125 koncertów rocznie dla ponad 500 000 fanów. Na koncertach zespołu znajdują się klasyczne utwory z lat 70. i jest to muzyczna podróż od początków zespołu do dnia dzisiejszego.
Mick Box zapytany w wywiadzie dla Indie Power TV, o powody decyzji o zaprzestaniu koncertowania na całym świecie, gitarzysta URIAH HEEP powiedział (zgodnie z transkrypcją BLABBERMOUTH.NET): „Powiedziałbym, że częściowo wynikało to z faktu, że nie stajemy się młodsi. Ale drugą ważną rzeczą było to, że teraz nie da się organizować długich tras, które kiedyś robiliśmy. Zwłaszcza w Europie, z powodu Brexitu, COVID i tym podobnych rzeczy, stało się to naprawdę, naprawdę trudne, ponieważ wcześniej mogliśmy swobodnie podróżować po Europie, ale teraz nie możemy z powodu Brexitu. Więc teraz musimy mieć międzynarodowe dokumenty celne i tymczasowe dokumenty eksportowo-importowe, aby sprzęt mógł dotrzeć do każdego terytorium, a które mogą być zatrzymane tylko na danym terytorium, a wtedy tracisz koncert. Takie rzeczy”.
Mick kontynuował: „Aktualnie ceny autobusów wzrosły trzykrotnie, ceny ciężarówek wzrosły trzykrotnie, wszystko wzrosło trzykrotnie. Mam na myśli, że aby podać przykład linii lotniczych, oprócz tego, że ich koszty poszybowały w górę, mieliśmy 11 lotów w zeszłym miesiącu i pięć z nich zostało odwołanych. Więc robi się coraz trudniej. Więc na każdy koncert musisz przyjechać dzień wcześniej, żeby zamortyzować wszystko, co może się wydarzyć. Organizacja długich tras robi się naprawdę trudna”.
Box mówił również bardziej szczegółowo o barierach, z jakimi brytyjscy muzycy mierzą się od czasu Brexitu, jeśli chodzi o trasy po UE. Wyjaśnił: „Tak, cóż, niestety rząd nie zdaje sobie sprawy, jak ważna dla świata jest muzyka. Mamy wszystkie te ograniczenia. Jest nawet ograniczenie, że możesz zostać poza domem tylko 90 dni w 180 i takie rzeczy. Wszystkie te rzeczy po prostu wytrącają cię z równowagi, gdy próbujesz zorganizować całą serię tras koncertowych, jak to robiliśmy przez dziewięć miesięcy w roku. To bardzo trudne”.
Mick kontynuował, mówiąc, że URIAH HEEP nigdy nie przestanie grać koncertów. „Tak, zawsze będziemy grać na festiwalach, zawsze będziemy robić takie rzeczy, ponieważ ciągłe granie jest w naszej krwi, jeśli weźmiesz pod uwagę, że ty i ja gramy w 64 krajach, to mamy sporo do zrobienia, zaplanowania. Mamy nadzieję, że dotrzemy do wszystkich, do których możemy, z tym ostatecznym hurra.”
Jeśli chodzi o listę utworów, które pojawią się w setliście trasy „The Magician’s Farewell”, Mick powiedział: „Myślę, że lista utworów sama się pisze, bo jest tak wiele piosenek, których ludzie oczekują — wiesz, od „Easy Livin” do „July Morning” i takich tam, i „Stealin” i tak dalej — więc używamy tego jako szablonu. Następnie dodamy kilka piosenek z najnowszego albumu, a następnie zbudujemy to na tej podstawie. I może powrócić do czegoś, do czego nie wracaliśmy od jakiegoś czasu, albo nawet czegoś, czego wcześniej nie graliśmy. Więc po prostu wrzuciliśmy to do miksera, naprawdę. Ale jakoś samo się układa, bo popularność piosenek, które mamy, jest cudowna”.
URIAH HEEP wciąż nagrywa nową muzykę i nie jest znany jako tylko zespół z tradycjami, który nie wykonuje swoich nowszych piosenek na żywo. Mick skomentował „Myślę, że kiedy na to spojrzysz, mamy wiele klasycznych piosenek rockowych. A nowe piosenki wkrótce staną się klasyczne, bo czas nada im taki tytuł. Patrzymy na to w ten sposób. I bardzo dobrze się łączą, bo to zespół robi to, co robi zespół, używając tego samego szablonu, który mieliśmy od pierwszego dnia, muzycznie, a to są organy Hammonda, gitara wah-wah, pięć [-głosowych harmonii wokalnych], wszystkie tego typu rzeczy. Po prostu stosujemy to do każdej piosenki i to jest URIAH HEEP.”
Trasa pożegnalna URIAH HEEP potrwa około dwóch lub trzech lat i obejmie występy we wszystkich częściach świata.
Uriah Heep we Wrocławiu – szczegóły koncertu
Data: 9 listopada 2025 Miejsce: Hala Orion, Wrocław
Gość specjalny: April Wine
Bilety: Przedsprzedaż startuje 7 lutego 2025 o godzinie 11:00
Kup bilety tutaj: https://winiarybookings.pl/wydarzenie/uriah-heep-wroclaw/wroclaw-listopad-2025
Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Pożegnalna trasa Uriah Heep to wydarzenie, którego nie można ominąć. Spotkajmy się 9 listopada we Wrocławiu, aby razem świętować 55 lat historii jednej z najważniejszych rockowych formacji wszech czasów!
Co tak długo utrzymywało URIAH HEEP? Mick powiedział:
„Myślę, że jedyną rzeczą, która nas napędza, jest tylko jedno słowo — nazywa się pasja. A jeśli masz pasję do tego, co robisz, to w końcu ją osiągniesz”.
Najnowszy – 25 w dyskografii album studyjny URIAH HEEP, „Chaos & Colour”, został wydany w styczniu 2023 roku przez Silver Lining Music. Płyta została nagrana latem 2021 roku w Chapel Studios w Londynie pod przewodnictwem wspomnianego wcześniej Jaya Rustona (ANTHRAX, COREY TAYLOR, BLACK STAR RIDERS).
Obecny skład URIAH HEEP to: gitarzysta Mick Box, frontman Bernie Shaw, basista Dave Rimmer, perkusista Russell Gilbrook i klawiszowiec Phil Lanzon.