David Coverdale, lider Whitesnake, przechodzi na emeryturę!

Dziś nastąpił koniec pewnej ery w historii rocka – były frontman Deep Purple, a następnie wieloletni lider grupy Whitesnake, David Coverdale, ogłosił pożegnanie ze sceną w wieku 74 lat.

Minęły ponad trzy lata od ostatniego występu Whitesnake’a na żywo, który odbył się na Hellfest w Clisson we Francji 23 czerwca 2022 roku. Następnie zespół został zmuszony do odwołania ostatnich koncertów swojej ówczesnej letniej europejskiej trasy koncertowej. Początkowo powodem była choroba gitarzysty Reba Beacha, następnie perkusisty Tommy’ego Aldridge’a, a ostatecznie sam Coverdale pauzował z powodu uporczywej infekcji górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok i tchawicy).

Po odwołaniu koncertów w Europie zespół całkowicie wycofał się z trasy koncertowej po Ameryce Północnej, w którą miał pojechać wraz z grupą Scorpions, zaplanowanej na jesień 2022 roku. Powodem było ciągłe leczenie Coverdale’a z powodu infekcji, która wpłynęła na jego zdolność do występów. Coverdale wspominał potem, że wszelkie przyszłe występy będą prawdopodobnie ograniczone do ewentualnej krótkiej serii koncertów lub rezydencji w Las Vegas, i będą całkowicie zależne od jego stanu zdrowia i dostępności członków zespołu. Dziś już wiemy, że to nie nastąpi – 74-letni brytyjski rocker ogłosił bowiem właśnie koniec swojej trwającej niemal sześć dekad kariery za pośrednictwem nagrania video udostępnionego w serwisie YouTube.

David Coverdale żegna się z fanami

W klipie, który można zobaczyć poniżej, David powiedział:

Panie i panowie, chłopcy i dziewczęta, bracia i siostry Węża, mam dla was specjalne ogłoszenie. Po ponad 50 latach niesamowitej podróży z wami, z Deep Purple, z Whitesnake, Jimmym Pagem, ostatnie kilka lat uświadomiło mi, że nadszedł czas, abym odłożył na bok rockandrollowe buty na platformie i obcisłe dżinsy. I jak widzicie, zadbaliśmy o lwią perukę. Ale czas, żebym na tym poprzestał.

Kocham was bardzo. Dziękuję wszystkim, którzy pomagali mi i wspierali mnie w tej niesamowitej podróży – wszystkim muzykom, ekipie, fanom, rodzinie. To niesamowite, ale naprawdę czas, abym po prostu cieszył się emeryturą. I mam nadzieję, że to docenicie.

Jeszcze raz podkreślę, kocham was z całego serca. Żegnajcie.

Kariera Davida Coverdale’a

74-letni David Coverdale rozpoczął karierę, występując z lokalnymi zespołami Vintage 67, The Government i Fabulosa Brothers pod koniec lat 60. i na początku lat 70., zanim doczekał się wielkiej szansy. Po występie przed Deep Purple z The Government, postanowił wysłać nagranie z przesłuchania i ostatecznie w 1973 roku został następcą Iana Gillana.

Reklama

Jego związek z Deep Purple trwał 3 lata – zaśpiewał na na albumach „Burn” i „Stormbringer” z 1974 roku, a także na „Come Taste The Band” z 1975 roku. Później Coverdale rozpoczął karierę solową. Przypadkowo, jego debiutancki solowy album z 1977 roku nosił tytuł „White Snake”, który ewidentnie musiał mu się spodobać – po wydaniu drugiego solowego albumu Coverdale zdecydował się bowiem założyć pełny zespół właśnie pod nazwą Whitesnake.

Jako lider grupy Whitesnake Coverdale wydał 13 albumów studyjnych, w tym opublikowany w 1987 roku eponimiczny album, który przyniósł przeboje „Here I Go Again”, „Still of the Night” i „Is This Love?”. Inne hity Whitesnake to „Fool for Your Loving”, „Don’t Break My Heart Again” i „Give Me All Your Love”. Ostatni album studyjny Whitesnake’a to „Flesh & Blood”, który ukazał się nakładem Frontiers Music 10 maja 2019 roku.

Jak wspomniał również wokalista, przez trzy lata grał u boku gitarzysty Led Zeppelin, Jimmy’ego Page’a, pod szyldem Coverdale-Page. Para rozpoczęła współpracę w 1990 roku i wydała album o tym samym tytule w 1993 roku.

Oprócz trzech głównych zespołów w swojej bogatej karierze, Coverdale występował gościnnie w także utworach i albumach takich artystów jak Roger Glover, Jon Lord, Cozy Powell, Steve Vai, Bernie Marsden czy Adrian Vandenberg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *