Już w tym miesiącu ukaże się jedna z najważniejszych prog metalowych płyt tego roku: nowy, podwójny album „Metamorphic” formacji ATAN będzie miał swoją premierę 28 marca.
Po teledysku do „Stendhal Syndrome” klipie „Glimmering”, singlu „First Fig”
oraz kinowym obrazie do utworu „Godot”, zespół publikuje kolejny singiel, który promuje
to wydawnictwo, „Disappear”. Cały album zamawiać można w przedsprzedaży w tym
miejscu. Utwór ten prezentujemy poniżej:
’Disappear’ to kolejna energetyczna odsłona ATAN z nowej płyty ‘Metamorphic’. Jest to utwór idealny do tzw. headbangingu oraz, jakkolwiek to nie zabrzmi, do tańca. Lubię riffy z tzw. oddechem czy też pauzą i myślę, że riff refrenu jest właśnie takim tanecznym riffem. Z ciekawostek dodam, że melodyjna linia wokalna refrenu była pierwotnie zagrana na gitarze jako solo, ale stwierdziłem, że na scenie i tak jestem w stanie zagrać tylko na jednej gitarze, więc zostanę przy riffie, ale solo zostało zmienione na linię wokalna. Have fun guys!:-)
– mówi Andrzej Czaplewski, lider, kompozytor i gitarzysta grupy
Z kolei Moscoso dodaje:
Myślę, że nie ma wystarczająco dużo piosenek napisanych o tańcu do
ciężkiej muzyki (śmiech), chciałam więc, aby tekst ‘Disappear’ był właśnie o tym.
Przesiąknięta osobistymi wspomnieniami, w chaosie parkietu metalowych imprez i koncertów,
zapraszamy wszystkich do zniknięcia w rytmie riffów Andy’ego i stania się jednością. Jest coś
bardzo oczyszczającego i fizycznego w rytmie ciężkiej muzyki, tak… uzdrawiającego.
Szczegóły najnowszego krążka Atan
Na albumie “Metamorphic” znajdzie się 18 kompozycji. Lista utworów prezentuje się
następująco:
CD1
- Scapegoat
- Echoes Of Meaning
- All I Know
- Fodder
- First Fig
- Before The Winter Comes
- Godot
- Stendhal Syndrome
- Alchemist
CD2
- Rind
- Glimmering
- Disappear
- Chasing Light (ft.Derek Sherinian)
- Antidote
- Down
- Away
- Dopamine
- Respite (ft.Mark Richardson)
Autorem kompozycji jest gitarzysta formacji, Andrzej Czaplewski, który również wyprodukował ten album, natomiast za miks i mastering płyty odpowiada Max Morton, znany ze współpracy z m.in. Jinjer. Na płycie pojawia się dwóch znakomitych gości specjalnych: Derek Sherinian (Black Country Communion, ex Dream Theater) oraz Mark Richardson – perkusista zespołu Skunk Anansie.

Atan – informacje o zespole
Formacja Atan na muzycznej scenie działa od 2020 roku, założona została przez Andrzeja Czaplewskiego – lidera, kompozytora i gitarzystę oraz pochodząca z Boliwii Claudię Moscoso – wokalistkę i autorkę tekstów. Twórczość grupy to fascynująca mieszanka progresywnego metalu, w którym często wykorzystywane są struktury polirytmiczne, z partiami z pogranicza soul, aż po djentowe riffy 7, 8 i 9-strunowych gitar, melodyjne partie wokalne oraz solidny groove sekcji rytmicznej. Grupa zadebiutowała w 2022 r. albumem „Ugly Monster”, który promował singiel „Absentee” z gościnnym udziałem Dereka Sheriniana (ex Dream Theater, Sons Of Apollo). W czerwcu 2023 roku pod szyldem wytwórni Prog Metal Rock Promotion ukazała się EPka “Abnormal Load”, na której znalazły się 4 kompozycje, w tym tytułowa 17 minutowa instrumentalna suita. W czerwcu 2023 roku Atan zaprezentował się szerszej publiczności na Metal Hammer Festiwal w Łodzi oraz jako gość specjalny polskiej trasy koncertowej zespołu Riverside, a w lipcu tego roku zespół wystąpił na Ostrów Rock Festiwal. Atan to obecnie jeden z najbardziej obiecujących zespołów w Polsce, zarówno pod względem kunsztu koncertowego jak i kompozycyjnego, a nowy krążek formacji nie tylko potwierdzi pozycję grupy na muzycznej scenie, ale otworzy nowy, ekscytujący rozdział w historii zespołu i w nurcie progresywnego metalu.
Skład zespołu:
Andrzej Czaplewski – gitara
Claudia Moscoso – wokal
Jarosław Sadowski – perkusja
Marcin Palider – bas